Термомеханокінетика високоеластичої деформації гладеньких м’язів шлунково-кишкового тракту щура. ІІІ. Робота високоеластичного розтягування гладеньких м’язів антрального відділу шлунка

Мова статті:
Автор(и) статті:
Цимбалюк О. В.; Костерін С. О.
Вихідні данні статті:
Studia Biologica, 2013, Том 7/No1, С. 21–30
Назва журналу:
Studia Biologica
Рік публікації:
Volume:
Issue:
Ключові слова:
гладенькі м’язи, шлунок, термомеханокінетика, робота висо­коеластичного розтягування, напівмаксимальна робота
гладенькі м’язи
шлунок
термомеханокінетика
робота висо­коеластичного розтягування,
напівмаксимальна робота
Стінки шлунка адаптовані до функціонування в умовах змінного тиску і температури, тому на окрему увагу заслуговує аналіз термомеханокінетичних властивостей його гладеньких м’язів. У дослідженні було вивчено зміни роботи з високоеластичної деформації гладеньких м’язів антрального відділу шлунка щурів в умовах варіювання температури у фізіологічно обґрунтованих межах (22–48°С). У разі деформування гладеньких м’язів найбільша робота виконується у межах фізіологічно значущих температур (28–37°С), досягаючи максимального абсолютного значення у ділянці помірного охолодження (28–31°С). У лівій (22–25°С) і правій (40–48°С) частинах температурного діапазону прикладання аналогічних значень деформуючої сили f спричиняє виконання над системою відносно меншої (до 40%) роботи. Характеристичною величиною, яка вказує на чутливість системи до холодових і теплових впливів, є напівмаксимальна робота ΔА1/2 (робота, яку необхідно виконати, щоб спричинити напівмаксимальне розтягування гладеньком’язової смужки). Максимальні значення абсолютної величини ΔА1/2 спостерігаються у діапазоні температур 28–31°С, зменшуючись при відхиленні вправо і вліво. Таким чином, найбільш ефективним (з точки зору виконання роботи) є функціонування м’язової системи в діапазоні температур від невеликого охолодження до норми (28–37°С).
Назва підрозділу:
Кафедра молекулярної біології, біотехнології та біофізики
ПереглядДолученняРозмір
2013_7_1_224.pdf1.01 MБ