Українські науковці працюють над альтернативними антибіотиками

Назва ЗМІ:: 
Громадське радіо.
Дата публікації в ЗМІ: 
24 June, 2015 (All day)
2015

В Україні може з’явитися альтернатива традиційним антибіотикам – фотокеровані антибіотики. Про це в ефірі «Громадської хвилі» розповіли професори, вчені Інституту високих технологій КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Ільченко та Ігор Комаров.  

 

Тетяна Трощинська: Що таке Інститут високих технологій та що він робить?
Володимир Ільченко: Ще в 2009 році в КНУ імені Тараса Шевченка був створений Інститут високих технологій. Сучасна тенденція у проведенні досліджень у міждисциплінарних сферах є дуже важливою та перспективною.  Підготовка науковців нового покоління, які здатні використовувати ці технології, є фактором прогресу. Україна, яка має курс на ЄС, повинна поставити науку на одне із чільних місць.
Тетяна Трощинська: Що досліджує супрамолекулярна хімія?
Ігор Комаров: Це розділ хімії. Досліджує взаємодію між молекулами, де не утворюються хімічні зв’язки, а молекули ніби між собою «спілкуються».
Василь Шандро: Чим може нас здивувати українська наука зараз?
Ігор Комаров: Для науки в Україні не кращі часи, але є люди, які здатні робити науку у будь — яких умовах. Зробити якесь досягнення можна не обов’язково з використанням грошей, важлива ідея. Наприклад, розробляються технології, які дозволяють візуалізувати клітини у мікроскопі за допомогою наночастинок, які можуть світитися і проникати в клітини. І якщо на такі клітини подивитись в оптичний мікроскоп, то побачимо з чого складається клітина. Можна розрізнити здорову клітину від хворої. Інший приклад — використання світла з метою зміни лікарських засобів.
Василь Шандро: Що таке фотокеровані ліки?
Володимир Ільченко: Фотокеровані антибіотики — це відкриття, яке було зроблене у нашому інституті. Хоча сама ідея не нова.
Ігор Комаров: Уявіть собі, що активністю лікарського засобу можна керувати дією світла. Світло можна спрямувати дуже точно і чітко в певний час, а селективності в часі і просторі для лікарських сучасних засобів не вистачає. Уявіть собі, що лікарський засіб вводимо в нейтральному стані, а активуємо тільки там, де треба. Лікарський засіб потім можна вимкнути.
Василь Шандро: Що цим можна лікувати?
Ігор Комаров: Вірусні інфекції, бактеріальні або пухлини. Наприклад, коли запалення дихальних шляхів, імунна система активує клітини в тому місці, де потрібно. Але для імунної системи характерна селективність. Насправді це розвинута галузь медицини, яка називається фотодинамічна галузь медицини.
Василь Шандро: Такі ліки будуть дорогими?
Володимир Ільченко: Нема факторів, які могли б зробити їх дорожче, ніж ті ліки, які є сьогодні.
Василь Шандро: Давайте відкрито поговоримо ще й про те, що фізик і хімік не є престижними професіями.
Володимир Ільченко: Як подивитися. Я вважаю це недоліком самої пропаганди знань і освіти. Справа у тому, що люди, які закінчують природничі спеціальності мають широку дорогу. В нашому Інституті хотіли започаткувати принципи, які розвинуті в інших країнах: ми намагаємось мати європейські гранти, які б дозволили студентам під час навчання побувати на стажуванні.
Василь Шандро: Отже, український науковець може реалізувати себе як науковець і в Україні?
Володимир Ільченко: Безумовно.
Ігор Комаров: Я вважаю, в Україні все тільки починається зараз. Так, поки що погані умови, але вони розвиваються в позитивній динаміці.

ІНСТИТУТ ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ Матеріали дозволено використовувати на умовах GNU FDL без незмінюваних секцій та Creative Commons Attribution/Share-Alike
Дизайн: Інститут високих технологій
Ivan Ivanov